Tesla Shanghai Gigafactory, yılda 1 milyondan fazla araç üretecek

Tesla Shanghai Gigafactory, yılda 1 milyondan fazla araç üretecek
Photo by Beat Jau / Unsplash

Tesla'nın Shanghai Gigafactory'si, yılda 1 milyondan fazla araç üretme hedefine doğru ilerliyor. Tesla Shanghai Gigafactory, şirketin Çin'deki ilk üretim tesisidir. Aynı zamanda Çin'in tamamı yabancı bir otomobil üreticisine ait olan ilk elektrikli otomobil fabrikası ve şirket tarafından dünyada inşa edilen üçüncü Gigafactory. Tesis şu anda Model 3 ve Model Y üretiyor. Bu yılın Ocak ayından başlayarak, Çin Model Y'nin seri üretimine başlamasıyla Tesla'nın Çin'deki üretimi ve satışları daha hızlı bir büyüme gördü.

Photo by Brecht Denil / Unsplash

Daha önce, Tesla Shanghai Gigafactory Model Y'nin üretimine başlarken, şirketin 2021 üretim hedefine ulaşmasına yardımcı olacağına dair raporlar vardı. Hedef, 300.000 Model 3 ve 250.000 Model Y olmak üzere 550.000 elektrikli araç üretmektir.

Bu yılın ağustos ayında Tesla Shanghai Gigafactory'nin Model Y ve Model 3'ün yıllık üretimi 450.000'e ulaştı. Gigafactory'nin yakında şirketin Fremont, California'daki fabrikasını geçebileceğine dair spekülasyonlar var. Bu gerçekleşirse dünyanın en büyük elektrikli araç fabrikası olacak.

Tesla, üçüncü çeyrek mali raporunda, Şanghay Gigafactory'nin yıllık 450.000'den fazla araç (Model 3 ve Model Y) potansiyel üretim kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Ancak Fremont fabrikasının yıllık 600.000 araca kadar üretim kapasitesi var.

Feel welcome to sit in the back!
Photo by Jorgen Hendriksen / Unsplash

Son zamanlarda, Tesla Shanghai Gigafactory 1,2 milyar yuan (188.5 milyon $) yatırım aldı. Bu fon, fabrikanın üretim kapasitesini artırmak için en son genişleme turuna gidecek. Tesla China, tesisin üretim kapasitesini yılda 1 milyon veya 1,5 milyon araca çıkarmayı planlıyor. Tesla'nın bu yılki toplam araç teslimatları, büyük ölçüde Şanghay Gigafactory'deki Model Y ve Model 3 üretimindeki artış ve şirketin Fremont fabrikasına olan bağlılığı sayesinde 1 milyona yaklaşabilir.

Tesla, Austin fabrikasını bu yılın sonunda tamamlayacak

Tesla, Austin'deki üretim üssünü inşa etmek için 1 milyar dolardan fazla harcayacak. Şirkete göre bu fabrikanın inşaatını 2021 yılı sonuna kadar tamamlamayı umuyor. Fabrikada üretilen ilk model Tesla Model Y olacak ve tesis gelecekte Model 3, Cybertruck ve Semi kamyonları da üretecek. . Tesla, tesisin her yıl 500.000 Model Y üreteceğini belirtti.

Tesla Model 3 Headlights in Dever
Photo by Vlad Tchompalov / Unsplash

Fabrikanın toplam alanı 4,3 milyon metrekareye (yaklaşık 39,94 metrekare) yakın olacak. Ayrıca fabrikanın toplam maliyeti 1,06 milyar dolar olacak. Raporlara göre, BIW çalıştayının bütçesi 182 milyon dolar. Ayrıca, nihai montaj atölyesinin bütçesi 493 milyon dolar. Ayrıca boyama, döküm ve damgalama atölyelerinin bütçeleri sırasıyla 126 milyon, 109 milyon ve 150 milyon dolar.