Sınıf notlarını çalmak için iOS 15'in Canlı Metni'ni kullanan öğrenci, bir tür dahi

Bir öğrenciyi, bir sınıf arkadaşının notlarını kopyalamak ve dijitalleştirmek için iOS 15'in Canlı Metni'ni kullanan bir viral TikTok, çoğunlukla gözden kaçan özelliğe olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

Sınıf notlarını çalmak için iOS 15'in Canlı Metni'ni kullanan öğrenci, bir tür dahi
Photo by Mikael Kristenson / Unsplash

Sadece fotoğraf çekebilecekken neden not alıyorsun?

Bir öğrenciyi, bir sınıf arkadaşının notlarını kopyalamak ve dijitalleştirmek için iOS 15'in Canlı Metni'ni kullanan bir viral TikTok, çoğunlukla gözden kaçan özelliğe olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Canlı Metin, iPhone XS veya daha yenisine (ve en son işletim sistemine) sahip iPhone kullanıcılarının metnin fotoğrafını çekmesine, bu metni vurgulamasına ve ardından kopyalayıp yapıştırmasına olanak tanır.

Apple tarafından bu yılın Haziran ayında resmi olarak duyurulmasına rağmen, Canlı Metin yalnızca kısa süre önce iOS 15'in bir parçası olarak kullanıma sunuldu.

En az bir Fransız öğrenci, bundan yararlanmak için hiç zaman kaybetmedi.

Video, Fransa merkezli yazar Juan Buis'in tweet'lemesinin ardından Perşembe günü Twitter'da viral oldu ve binlerce retweet aldı.

"Öğrenciler iOS 15 ile birbirlerinin notlarını çalmaya başlıyor ve bu... bir tür dahice" diye yazdı.

Videonun orijinal poster tarafından herhangi bir şekilde değiştirilmediğini bağımsız olarak doğrulayamasak da, Canlı Metin'in yeteneklerinin tasviri doğrudur (uzaktan çekilmiş bir bilgisayar ekranının fotoğrafı üzerinde test ettik ve çalıştı).

Kaynak: Ekran Görüntüsü: TikTok

Aslında, notlarını kopyalamadan önce başka bir öğrenciden izin istemenizi tavsiye etmemize rağmen, Canlı Metin'in bu kullanımı "zor değil, akıllıca çalışın" tanımına uyuyor gibi görünüyor.

Bu videonun viral hale gelmesiyle, notları alan öğrencinin gerçekten kabul edip etmediğini yakında öğrenebiliriz.