Samsung, araçlar için üç yeni çip tanıttı

Samsung, araçlar için üç yeni çip tanıttı

Samsung, araçlara yönelik üç yeni çip duyurdu: Exynos Auto T5123, Exynos Auto V7 ve ASIL-B sertifikalı bir güç yönetimi çipi. Exynos Auto T5123, 5G bile sunuyor. Exynos Auto V7 ise kapsamlı araç içi bilgi-eğlence sistemlerine güç sağlayacak.
Samsung'a göre Exynos Auto T5123, araçlar için ilk 5G çipidir. Hem bağımsız (SA) hem de bağımsız olmayan (NSA) desteklenir. Saniyede 5,1 gigabit'e (Gbps) kadar yüksek hızlı indirmeler mümkündür. Her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için çip, PCI Express bağlantılarını ve LPDDR4X RAM'i destekler. GNSS ayrıca navigasyon için entegre edilmiştir. ARM Cortex-A55 serisinden iki çekirdeğin CPU performansını garanti etmesi gerekiyor. Exynos Auto T5123'ün seri üretimi şimdiden başladı.

Exynos Auto V7, orta sınıftan lüks araçlara kadar yukarıda bahsedilen araç içi bilgi-eğlence sistemleri için tasarlanmıştır. 1.5 GHz saat hızına sahip ARM Cortes-A76 serisinden sekiz çekirdek ve GPU için on bir ARM Mali-G76 çekirdeği kullanır. Samsung, GPU'yu özel olarak ve ayrı olarak farklı alanlara ayırdı, bu da onu daha güvenli ve kullanımı daha esnek hale getiriyor. Bir NPU da entegre edilmiştir. z yapabilirsiniz. B. ses veya hareket kontrolü için görsel-işitsel verilerin işlenmesini desteklemek.

Exynos Auto V7, dört adede kadar ekranı ve 12 kamerayı destekler. Hi-fi ses için ayrıca üç işlemci vardır. Bu sadece müzik ve videoda değil, oyunlarda da yardımcı olmalıdır. Çip, 32 GB'a kadar LPDDR4X RAM ile uyumludur. Yalıtılmış bir güvenlik işlemcisi, sistem ve veri güvenliğini sağlamalıdır. Burada da seri üretime başlandı ve Volkswagen ismi geçen ilk müşteri oldu.

Exynos Auto V9 ve V7 ile birlikte kullanılabilen araçlar için yeni bir güç yönetimi çipi olan S2VPS01 biraz daha az heyecan verici. Bu çip yakında araçlarda da kullanılacak.

Kaynak: Samsung