"Project Mic" ile Amazon sizi DJ yapmak istiyor

Amazon, büyük radyo planlarıyla ilerliyor. "Project Mic" herkese evden DJ olma ve kendi radyo programlarını yaratma fırsatı sunacak. Programlar daha sonra arabadan bile dinlenebilecek olacak.

"Project Mic" ile Amazon sizi DJ yapmak istiyor
Photo by Amr Taha™ / Unsplash

Amazon, büyük radyo planlarıyla ilerliyor. "Project Mic" herkese evden DJ olma ve kendi radyo programlarını yaratma fırsatı sunacak. Programlar daha sonra arabadan bile dinlenebilecek olacak.

Amazon "Project Mic" kod adı altında, görünüşe göre büyük radyo planları yapıyor. Bu, The Verge dergisi tarafından Amazon'un bir proje sunumundan alınan dahili belgelere atıfta bulunarak bildirildi.

Teknoloji grubu, iddiaya göre herkesin evden kendi radyo programlarını oluşturabileceği kendi radyo uygulamasını ortaya çıkarmak istiyor. Bununla, herkes bir DJ olabilir ve kendi radyo şovuna ev sahipliği yapabilir.

Project Mic sizi bu şekilde DJ yapmak istiyor

Bir podcast'in aksine, radyo sunucuları uygulamayı yalnızca radyo programlarını kaydetmek için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda bunlara müzik ekleyip aynı anda dağıtabilir. Müzik, Amazon'un kendi müzik kütüphanesinden erişecelektir.

Bu nedenle radyo yayınları uygulamanın aracılığıyla, aynı zamanda Audible, Twitch, Amazon Music ve Amazon'un sanal asistanı Alexa'yı destekleyen tüm cihazlarda da dinlenebilecektir. Bu aynı zamanda şu anlama gelir: radyo yayınları akıllı sistem aracılığıyla doğrudan arabaya da inebilir ve böylece klasik araba radyosunun yerini alabilir.

Bu, dünyanın dört bir yanındaki radyo profesyonellerinin evlerinde kulağa profesyonel gelen programları basitçe kaydetmelerini ve bunları büyük ölçekte dağıtmalarını sağlayacaktır. Amazon buna radyonun "demokratikleşmesi" diyor. Aslında, radyonun sayısallaştırılmasındaki bir sonraki aşamadan da söz edilebilir.

Televizyon için YouTube ne ise radyo için de o mu olacak?

Klasik TV için YouTube neyse, radyo için de böyle bir uygulama olabilir. Buna göre Amazon da burada gelir fırsatlarını seziyor. Verge'in Project Mic uygulamasının bir mockup görüntüsüne sahip olduğu bildiriliyor. ABD basketbol ligi NBA'de bir radyo yayını gibi ilk şovlar görülebilir.

Uygulamanın ilk sürümü başlangıçta ABD'de piyasaya sürülecek. Amazon, BASIC düşüncesi tarafından sorulduğunda Project Mic hakkında henüz yorum yapmadı. Ancak geçmişte Amazon'un ses içeriğine yaptığı yatırımlarla ilgili raporlar vardı. Ve Aralık 2020'de Amazon, podcast platformu Wondery'yi satın aldı.

Müzik piyasası çok hareketli

Ancak kendini bu yönde konumlandırmak isteyen tek teknoloji şirketi Amazon değil.

Spotify kısa süre önce, radyo profesyonellerinin entegre bir çalma listesi ile Spotify'da kendi programlarını sunabilecekleri çok benzer bir konsept başlattı.

Ayrıca Apple, örneğin Apple Podcast'ler için yeni abonelik hizmeti ile çeşitli cephelerde ses içeriği üzerinde çalışıyor.

Kaynak: TheVerge