Param eriyor: ne yapabilirim?

Bugün sizler ile özel ve güncel bir konuyla ilgili bir makale paylaşmak istiyorum. Bugün ki konumuz enflasyon.

Param eriyor: ne yapabilirim?

başlıkta yazdığı gibi, bu ve buna benzer lafları uzun zamandır her yerde okuyorum ve bugünlerde daha da akut ve güncel bir konu olduğu için bununla ilgili küçük bir makale yazıp, paranızın enflasyona karşı nasıl hareket edebileceğiniz konusunda bir örnek vermek istiyorum.

Noktalara kısa ve öz bir şekilde gireceğim ve herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yorumlar kısmında bana sormaktan çekinmeyin.

Benim için çalışmayan parama gerçekte ne olur?

Diyelim ki banka hesabınızda 250.000 TL var ve bu parayı herhangi bir hisseye, fona veya faize yatırmadığınızı varsayalım. Önümüzdeki 10 yıl içinde paranızın nasıl değer kaybettiğine ve alım gücünüzü nasıl etkilediğine peki bakalım.

Son 12 ayin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan fiyat endekslerinin aylık ve yıllık yüzde değişim oranları aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Kaynak: TCMB

Bundan son 12 aylık ortalama değerin burada 17,03% enflasyon olduğunu hesaplayabiliriz. Peki bu bizim paramız için ne anlama geliyor? Hadi birlikte bir göz atalım.

Aşağıdaki Excel tablosunda 01.01.2022 başlangıç ​​tarihi ve 250.000 TL'lik bir servet olarak değerlendirdiğim önümüzdeki 10 yıl için fiyat gelişimini ve enflasyonu hesapladım.

Kolayca görebileceğimiz gibi, enflasyon paramızın erimesine neden oluyor ve buna bağlı fiyat artışı artıyor. Yani gelecek yılın başında 250.000 TL'lik varlığınız varsa, para 10 yıl sonra ancak 60.850,93 TL değerinde olacak. Ama sadece bununla kalmıyor, enflasyon nedeniyle bir fiyat artışı var, yani belirli bir nesnenin 01.01.2022 tarihinde 250.000 TL değerinde olduğunu varsayarsak, 10 yıl içinde 1.027.100,08 TL değerinde olacağı anlamına geliyor.

Kaynak: 10da10.net
Kaynak: 10da10.net

Peki bankadaki paramızın değer kaybetmesini nasıl önleyebiliriz?

Faiz yatırımları, hisse senetleri, öz sermaye fonları, altın, gayrimenkul gibi birçok konvansiyonel yatırım şekli vardır. Buna paralel modern yatırım şeklide var tabii ki de: NFT, kriptopara, peer-to-peer yatirim gibi.

Bu yazıda yatırım stratejileri hakkında yorum yapmak istemiyorum, ilgi çok olursa onu da başka bir yazıda ele alabilirim, tabii ki de.

Bir noktaya daha ayrıntılı olarak girmek istiyorum, o da gayrimenkul.

Bence artan nüfus ve buna paralel artan gayrimenkul talebi ile bir mülkün değeri enflasyona paralel olarak kat kat artacaktır. Örnek olarak 1915 Çanakkale'yi veya istanbul'daki üçüncü köprüyü veya kuzey-marmara otoyolunu vb. kullanırsak, türkiye'nin altyapı genişlemesi de değer artışına katkıda bulunur.

Çok kısa bir örnek:
Bugün bir ev veya daire alacak olsanız, 10 yılda en düşük değeri 1.027.100,08 TL olan bir mülkünüz olur. Paranızla hiçbir şey yapmaz ve hesabınızda bırakırsanız, paranın satın alma gücü yalnızca 60.850,93 TL, yani bir mülke yatırım yapmış olduğunuzdan 966.249,15 TL daha az olacaktır.

Bu yüzden bırakın paranız sizin için çalışsın, eğer para hiçbir işe yaramazsa sadece eriyip gidecektir.

Geri bildiriminizi almaktan ve bültenime abone olmaktan çok mutlu olurum.