MediaTek, mobil cihazlara ray tracing getirmek için arm ve tencent ile ortak oldu

Ray tracing, ışığın doğal davranışını simüle ederek yavaş yavaş oyun grafiklerinin önemli bir parçası haline geliyor.

MediaTek, mobil cihazlara ray tracing getirmek için arm ve tencent ile ortak oldu

Ray tracing, ışığın doğal davranışını simüle ederek yavaş yavaş oyun grafiklerinin önemli bir parçası haline geliyor. Teknoloji, en zorlu oyunlarda bile gerçekçi görüntülere yaklaşmanızı sağlar. Ağustos 2018'de tanıtılan NVIDIA RTX serisi ekran kartlarıyla oyun sektörüne giriş yaptı. AMD ve Samsung'un çabalarıyla Ray tracing, yeni Exynos 2200 yongasıyla akıllı telefonlara da ulaşacak.

Rakiplerin bu yönde geri kalmak istememeleri mantıklıdır. ARM ve Tencent tarafından desteklenen Chipmaker MediaTek, mobil cihazlar için Vulkan uzantılarına dayanan ilk ray-traced SDK araç setini tanıttı. Ray tracing desteği hakkında MediaTek, Mali-G77 MC9 grafik alt sistemli Dimensity 1200 işlemci için bu yıl Ocak ayında duyurmuştu. Bu aşamada teknoloji yazılım düzeyinde çalışır ancak gelecekte donanım haline gelmelidir.

Böylece, Geliştiriciler artık Ray tracing hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve teknolojiyi sürükleyici oyun deneyimlerini geliştirmek için kullanabilir. RT MediaTek SDK, Tencent'in işleme boru hatlarını ve Vulkan uzantısını kullanır. Yonga üreticisi, ARM ve Tencent Games ile ortaklığın Dimensity mobil platform serisine son teknoloji grafik teknolojisi getireceğini söyledi.

Kaynak: MediaTek

MediaTek, mobil cihazlara ray tracing getirmek için arm ve tencent ile ortak oldu

Ekosistem ve Arm Mühendisliği Kıdemli Direktörü Geraint North şunları söyledi: “Geleceğin Mali GPU'ları, donanım hızlandırma yoluyla mobil cihazlarda ray tracing teknolojisinin performansını önemli ölçüde artıracak. Arm'ın MediaTek ve Tencent Games ile bu alandaki işbirliği, geliştiricilerin mobil oyunlara ışın izlemenin faydalarını keşfetmelerini kolaylaştıracak ve bu teknolojiye sahip içeriğin farklı ekosistemlerdeki çapraz platform cihazlara taşınmasını sağlayarak oyun deneyimini daha da geliştirecek. . ”

Ayrıca MediaTek bir basın açıklamasında grafik araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam edeceğini söyledi; Oyun oluşturma efektleri sağlamak için MediaTek HyperEngine oyun motorunun temel teknolojilerini sürekli olarak genişletiyor. Amaç, oyun geliştiricilerin ve cihaz üreticilerinin gerçekçi oyun grafikleri sunmasına ve onları bir sonraki seviyeye taşımasına yardımcı olmaktır.

Ayrıca, MediaTek Bilgi İşlem ve Yapay Zeka Teknoloji Grubu İş Birimi'nden Dr. Youming Cao; şunları söyledi: “Arm ve Tencent Games ile işbirliği, gelişmiş grafik teknolojilerini tanıtmamızı sağlıyor; 5G mobil çiplerin Dimensity serisine ray tracing gibi. MediaTek'in ray tracing SDK'sının yardımıyla. Çözüm, oyun geliştiricilerinin sürükleyici oyun deneyimini yükseltmek için yeni teknolojileri kullanmalarına olanak tanır. Şu anda, dünya çapında on milyonlarca akıllı telefon, Dimensity serisi 5G mobil çiplerini kullandı; geniş bir kullanıcı kitlesine daha canlı ve gerçekçi görsel efektler sunacağız.”

Kaynak: MediaTek