Hayran abonelikleri: Facebook, yeni abonelikler için Apple ücretlerini atlıyor

Hayran abonelikleri: Facebook, yeni abonelikler için Apple ücretlerini atlıyor
Photo by Alex Haney / Unsplash

Meta, hayran abonelikleriyle Facebook'ta sözde yaratıcılara, yani çok sayıda abonesi ve düzenli olarak güncellenen içeriğe sahip hesaplar, ek para kazanma fırsatı ve karşılığında ücretli abonelere özel içerik ve diğer avantajlar sunuyor. YouTuber'lar ayrıca bu yılın sonuna kadar her yeni abone için 5 ile 20 dolar arasında ödül alacak. Bu program kapsamında 10.000 dolara kadar kazanılması bekleniyor. Programın kendisine şu anda yalnızca bir davet sistemi aracılığıyla erişilebilir, bu nedenle herkes programa kayıt olamaz. Önümüzdeki aylarda en azından program yelpazesini genişletme planları var.

Kaynak: Facebook

En az 2023 yılına kadar Facebook, İçerik Oluşturuculara yeni abonelikler için fatura kesmek istemiyor. Öte yandan, Facebook kullanıcıları akıllı telefonlarındaki mobil uygulama aracılığıyla bir Creator'a abone olurlarsa, gelirin yüzde 15 ila 30'u Apple'a gidiyor. Şimdi buna bir çözüm sunuluyor. İçerik oluşturucular, harici bir web sitesine kişiselleştirilmiş bağlantılar oluşturabilir ve bu bağlantılar daha sonra Facebook Pay aracılığıyla ilgili abonelik için ödeme yapmak için kullanılabilir; bu da onlar için satışların %100'ü anlamına gelir.

Gelecekte, yapımcıların paranın nereden geldiğini, vergilerin ne kadar yüksek olduğunu ve ayrıca gelirin ne kadarının Apple'a gittiğini görebilecekleri tahmini gelirin bir dökümü de olacak. Aralık ayından itibaren içerik oluşturucular, ödeme yapan abonelerinin e-posta adreslerini de görebilecek ve böylece onlarla Facebook dışında iletişim kurabilecekler.

Bu, Aralık ayından itibaren aboneliklerini alan tüm aboneler için geçerlidir. Abonelerinizin bir şey hakkında övünebilmeleri için profil resimlerinde küçük bir rozet alırlar. Canlı yayınlarda, bu rozetler, bir abonenin içerik oluşturucuyu ne kadar süreyle desteklediğini göstermesi gereken renklerinde de farklılık gösterir.

Kaynak: Facebook