Google Pixel 6 Serisinin Tensor çipinin özellikleri açıklandı

Yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, aylarca süren sızıntıların ardından nihayet resmileşti.

Google Pixel 6 Serisinin Tensor çipinin özellikleri açıklandı

Yeni Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, aylarca süren sızıntıların ardından nihayet resmileşti. Bu telefonların en dikkat çeken detaylarından biri, Pixel akıllı telefonlar için özel olarak tasarlanmış bir yonga seti olan Google Tensor yonga setinin varlığı. Google, yonga seti ile ilgili olduğu iddia edilen bir blog yazısı yayınladı, ancak teknik özellikler gizli tutuldu.

Tensör çipinin teknik verileri

Tensor çipinin CPU'su, 2,8 GHz'e kadar çalışan iki büyük ARM Cortex-X1 çekirdeği ile üç kümeli bir mimariye sahiptir. Qualcomm'un Snapdragon 888 ve Exynos 2100 ile karşılaştırıldığında, ek bir ARM Cortex-X1 çekirdeği var. Ancak Qualcomm'un çözümü rakiplerinden biraz daha yüksek saat hızına sahip. CPU ayrıca 2,25 GHz'e kadar saat hızına sahip iki ARM Cortex-A76 çekirdeğine ve 1,8 GHz'e kadar saat hızına sahip dört ARM Cortex-A55 çekirdeğine sahiptir. A78 ve hatta A77 standartları mevcut olduğunda ARM Cortex-A76 çekirdeklerini kullanma konusunda bazı tartışmalar var. Ancak şirket, paketinin performansından emin görünüyor. Grafik görevleri için bir ARM Mali-G78 GPU vardır. Şu anda bu GPU için kesin sayılara sahip değiliz, ancak 20 çekirdeğe sahip olduğunu varsayıyoruz. Daha önceki söylentiler bunu gösteriyor.

Güvenlik için gelişmiş algılama sistemleri ve Titan M2

Google'a göre, yonga seti Google Research ile birlikte geliştirildi. Bu, geleceğe hazır bir AI / ML platformunun oluşturulmasını sağladı. Buna hareket modu, yüz bulanıklığı, videolar için ses geliştirme modu ve videolara HDRnet uygulama gibi özellikler dahildir.

Tensor, otomatik konuşma tanıma özelliğine sahiptir, aslında Google için en modern teknoloji sürümüdür. Yüksek kaliteli model, tüm pili boşaltmadan Kaydedici veya Canlı Altyazıda kullanılabilir. Bu ne Pixel 6 için ne de Pixel 6 Pro için bir sorun çünkü Google sonunda büyük pilli akıllı telefonlar getiriyor. Tensor, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'daki Canlı Çeviri özelliğini de destekler ve Mesajlar ve WhatsApp gibi uygulamalar bundan yararlanabilir.

Çip, yeni akıllı telefonun fotoğraf ve videolarda doğru yüz tanıma sağlamasına olanak sağlayacak. Google, yeni Tensor'a ek olarak, Tensor'un güvenlik çekirdeğini temsil eden bir Titan M2 modülü kullanır. Ayrıca Trusty OS'li TrustZone var. Arama devi, iki yeni telefonunun diğer akıllı telefonlardan daha fazla donanım güvenliği düzeyine sahip olduğunu iddia ediyor. Titan M2 çipi, elektromanyetik analiz, voltaj bozulması ve hatta lazer arıza enjeksiyonu gibi saldırılara dayanabilir.

Kanyak: GSMArena