Farizon: Geely'nin elektrikli kamyonu Tesla'nın Semi-Truck'ına rakip olarak sunuldu

Geely inanılmaz bir hızla büyüyor, 10 yıl içinde otomotiv sektöründeki güç dengeleri çok güçlü bir şekilde değişecek, belki de çok yakında Çinli şirketler durumu belirleyecek. Soruyorum: Türkiye kendini nereye konumlandıracak, çinlilere ayak uydurabilir miyiz?

Farizon: Geely'nin elektrikli kamyonu Tesla'nın Semi-Truck'ına rakip olarak sunuldu
Kaynak: Geely

Geleneksel İsveçli üretici Volvo'nun da içinde yer aldığı Çinli otomobil üreticisi Geely, ilk tam elektrikli kamyonunu tanıttı. Homtruck adlı Tesla Semi rakibinin 2024'te piyasaya çıkması planlanıyor.

Sadece birkaç gün önce Geely, yeni hibrit modellere ek olarak birkaç tamamen elektrikli aracı da içeren bir araba çıkışını duyurdu. Şimdi bir sonraki duyuru takip ediyor. 2022'den itibaren Geometry markası altında beş yeni elektrikli otomobil satışa sunulacak. Volvo'nun da yer aldığı Geely Auto Group, 2023 için değiştirilebilir pilli beş elektrikli otomobil çıkaracak yeni bir marka duyurdu. Premium elektrikli otomobil markası Zeekr'in 2025'ten itibaren yılda yaklaşık 650.000 elektrikli araç teslim etmesi bekleniyor. Geely, gelecekte Tesla'nın Semi ile rekabet edecek bir e-kamyon da sundu.

Homtruck ayrıca bir metanol yakıt hücresine sahiptir

Geely'nin yan kuruluşu Farizon Auto'nun Pazartesi günü gösterdiği Homtruck, 2024'ten itibaren teslim edilecek. Farizon Auto CEO'su Mike Fan CNBC'ye verdiği demeçte, elektrikli kamyon Çin'e ek olarak ABD ve Avrupa'da da piyasaya çıkacak. Elektrikli otomobil varyantına ek olarak, Homtruck ayrıca metanol yakıt hücreli hibrit bir versiyonda da satışa sunulacak. Geely birkaç yıldır bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Fana göre, e-kamyon, şarj için arıza süresini azaltabilecek değiştirilebilir pillere sahip olacaktır.

Geely'nin Homtruck'ı önümüzdeki yıllarda daha fazla otonom sürüş işleviyle donatmak istediği de söyleniyor. Farzion başkanına göre, e-kamyon 2030'dan itibaren tamamen özerk olabilir. Bu, elbette, Fan'ın duyurduğu gibi geçerli düzenlemelere de bağlıdır. Fan, ankastre duş ve tuvalet, buzdolabı, çamaşır makinesi ve yatak gibi şu anda planlanan seçeneklere ne olacağını söylemedi. Menzil ve fiyat gibi daha fazla ayrıntı henüz bilinmiyor.

İçten yanmalı motor sektöründe, tanınmış markalar hâlâ hakim durumda, ancak elektromobilite ve alternatif tahrikler söz konusu olduğunda Çinlilerin önde olduğu şimdiden belli oluyor.

2011 yılında yerli otomobil için 'bir babayiğit' arandığı söylendiğinde otomotiv sektörüne girseydik, güç denklemini kırabilir miydik acaba? Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Kaynak: Geely