Dünyanın ilk uçan elektrikli taksi teknesi havalandı

Dünyanın ilk uçan elektrikli taksi teknesi havalandı

İsveçli Candela şirketi, Candela P-8 Voyager adlı yeni elektrikli deniz aracını tanıttı. Bu yenilik, tipik olarak içten yanmalı motorları kullanan geleneksel su taksilerinin ve ticari yolcu teknelerinin yerini almayı amaçlamaktadır.

Candela P-8 Voyager, elektrikli bir hidrofildir. Bu tasarım, teknenin hareket halindeyken su yüzeyinin üzerinde durmasını ve daha az enerji tüketmesini sağlar. Tekne 16 knot (yaklaşık 29.6 km/s) hıza ulaştığında, yerleşik uçuş kontrolörü (Uçuş kontrolörü), kanadın hücum açısını otomatik olarak değiştirerek, suyun yüzeyinden kalkmasını ve dalgalar üzerinde uçmasını sağlar. Demirleme sırasında, hidrofiller teknenin girintisine çekilir.

Uçuş kontrolörü, dalgaların yüksekliğini hesaba katmak ve olumsuz koşullarda bile sorunsuz bir sürüş sağlamak için sensörlerden gelen verileri analiz eder. Sistem dalgaları ve 120-150 cm yüksekliğindeki bir iz kaldırmayı kaldırabilir. Bu, saniyede 100 kez yapılan yüksek boşluk ve hızlı yuvarlanma, eğim ve yükseklik ayarlamaları ile sağlanır.

Candela Ticari Gemiler başkanı Eric Eklund, “28 fitlik bir gemide 100 fitlik bir geminin denize elverişliliğini gerçekten elde ediyorsunuz” dedi.

Şirket ayrıca Candela P-8 Voyager'ın bıraktığı ayak izinin ünlü Venedik gondollarından daha büyük olmadığını da belirtiyor. Dolayısıyla bu tür tekneler, gemilerden gelen dalgalara karşı hassas olan alanlarda kullanılabilir.

Tekne, hidrofiller için özel olarak tasarlanmış Candela C-POD motorunu kullanıyor. Bir çift dalgıç motor 50kW güç sağlar ve herhangi bir ara şanzımana ihtiyaç duymadan ters dönen pervaneleri doğrudan tahrik eder. Bu, gürültü seviyesini azaltır, yağ gerektirmez, soğutma sıvısı gerektirmez ve bakım ihtiyacını azaltır. Candela C-POD motorları bakım gerektirmeden 3000 saate kadar çalışabilir.

Candela P-8 Voyager, 8,5 metre uzunluğunda ve mürettebata ek olarak 6 yolcu kapasitelidir. 20 knot (37 km/s) seyir hızına ve 30 knot (55,6 km/s) azami hıza sahiptir. Araç her zaman bağlı ve kablosuz güncellemeleri destekleyerek Candela'nın 7/24 servis departmanının uzaktan sorun giderme yapmasına olanak tanıyor.

Kaynak: Candela