Discord, bazı sunucularda sıcak konuları ortaya çıkaran forumları, yeni mod araçlarını ve ana sayfaları test ediyor

Discord, bu hafta en büyük topluluklarından bazılarında bir avuç yeni özelliği test etmeye başlayacak.

Discord, bazı sunucularda sıcak konuları ortaya çıkaran forumları, yeni mod araçlarını ve ana sayfaları test ediyor
Photo by Alexander Shatov / Unsplash

Sosyal ses ve sohbet platformu, oyuncuları çevrimiçi oyun için bağlamaya başladı, ancak özel emoji, canlı etkinlikler, konu kanalları ve bir dizi üçüncü taraf eklentisiyle eksiksiz, gelişen bir çevrimiçi topluluk oluşturmanın ana yollarından biri haline geldi.

Şirket, sunucular büyüdükçe işlerin hantallaşabileceğinin farkında. Herhangi bir zamanda, Discord'un en popüler topluluklarından bazılarında aynı anda çevrimiçi yüz binlerce insan var (Çin RPG Genshin Impact'in resmi sunucusu, yazı yazarken 300.000'den fazla övündü - ve bu sadece bir örnek.)

Bir Discord sunucusu, gerçek zamanlı bir alt dizin gibidir, ancak sohbete dalıp çıkmak yerine, bir ton insan aynı anda canlı sohbet ediyor. Daha küçük topluluklar için bu gerçekten işe yarıyor ve sohbetin zirvesinde kalmak kolay, ancak bu sunucular büyüdükçe - bazen gerçekten, gerçekten büyüdü - karışımda çok şey kayboluyor.

Büyük bir Discord sunucusunda yeniyseniz veya bir sohbetten uzaklaşırsanız, nasıl yakalanacağınızı bulmak çok zor olabilir. Çoğu büyük sunucunun, yerleşik üyeler için giriş kanalları ve insanları ilgili konuşmalara yönlendirmek için konuya özel kanalları vardır, ancak bu, geniş ölçekte mükemmel bir çözüm değildir. Her şeyin daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için, bazı büyük sunucular bu haftadan itibaren üç deneysel özelliği test edecek.

İlk yeni özellik, sunuculara "daha organize konuşmalar" için bir merkez olarak forum benzeri bir kanal sağlıyor. Buradaki fikir, insanların bu özel kanallara asenkron olarak girip çıkabilmeleri ve Reddit'te olduğu gibi kaçırmamalarıdır. Aynı zamanda, hala alakalı olan eski içeriği ortaya çıkarmanın ve insanları devam eden bir ileti dizisine dahil ederek konuşma konularının zaman içinde gelişmesine izin vermenin bir yoludur.

Discord'un forum benzeri test özelliği
Discord'un forum benzeri test özelliği

Forumların yanı sıra Discord, güncel konuları toplayan ve güncel içeriğin bir tl;dr tarzı ("too long; didn't read" = çok uzun; okumadım") sunan yeni bir ana sayfa stili özelliğini test edecek. o sunucuda herhangi bir anda alakalıdır. Şu anda, birçok sunucu benzer bir şeyi çekmek için özel haber kanalları kullanıyor, ancak bu alanlar çok dinamik değil ve çoğu zaman büyük duyuruları vurgulamanın ötesinde bir şey sunmuyor.

Denetleme tarafında, Discord, toplulukların üçüncü taraf mod araçlarıyla elde ettiği işlevselliklerden bazılarını şirket içinde getiren yeni otomatik araçları test ediyor. Şirket ayrıntılar konusunda çok fazla açıklama yapmasa da, en popüler Discord mod botlarından bazıları yeni kullanıcıları karşılama, kötü davranışları tarama ve hatta kuralları çiğnediklerinde insanları kovma sürecini otomatik hale getiriyor.

Geçen Temmuz ayında Discord, çevrimiçi nefret ve tacizi tespit etmek için yapay zeka yazılımı yapan Sentropy adlı bir şirket satın aldı. Şirket, yeni test özelliklerinin bu anlaşmadan çıkıp çıkmadığını doğrulamamasına rağmen, satın alma, şirketin kendi şirket içi otomatik denetleme yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyordu.

Discord, bazı büyük sunucuları bir tur atmak için kullanıyor. Şirket, yeni araçların farklı sunucuların ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini izlediğinden, testteki toplulukların tüm deneysel özellikleri hemen etkinleştirilmiş olması gerekmez.

Mevcut deneysel özellikler dalgası, yakın ufukta ne olduğuna dair yalnızca bir bakış olabilir, ancak şirket başka ne üzerinde çalıştığına dair ipuçları bırakmadı. Discord, herhangi bir yerdeki en büyük aktif çevrimiçi topluluklardan bazılarına sahiptir ve şirket, bu sunucular büyüdükçe daha fazla fayda sağlamak için akıllıca gelişmektedir.

Discord Grubu, "Discord'u büyüyen bir mahalle gibi düşünüyoruz ve küçük arkadaş gruplarından müzik, oyun veya eğitim topluluklarına, binlerce ila yüz binlerce üyesi olan Discord'u ev olarak adlandıran tüm topluluklar için tasarlamamız gerekiyor." Ürün Müdürü Rick Ling, TechCrunch'a söyledi.

"Yöneticilerin, moderatörlerin ve topluluk üyelerinin alanlarını benzersiz bir şekilde kendilerine ait hale getirmelerini sağlamayı çok önemsiyoruz ve bir araya gelmelerine ve aidiyet bulmalarına yardımcı olacak araçlara ve özelliklere yatırım yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: TechCrunch