Bugün risk değerlendirmesi hakkında konuşmak istiyorum - şu anda sahip olduğumuz riskler ve fırsatlar nelerdir?

Kriz zamanlarında hangi yatırım stratejisini kullanmalısınız? Bunu ve daha fazlasını öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Bugün risk değerlendirmesi hakkında konuşmak istiyorum - şu anda sahip olduğumuz riskler ve fırsatlar nelerdir?
Photo by Wance Paleri / Unsplash

Geçtiğimiz on yıl, Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google gibi "FAANG" şirketleri tarafından domine edildi, ancak önümüzdeki on yılda pazarlara kim hakim olacak?

Yılın ilk 9 ayı bize şimdiden zorlu bir on yıl olacağını gösterdi - yüksek faiz oranları, yüksek enflasyon ve düşük büyüme, ancak piyasa ne gibi fırsatlar sunuyor, varlıklarınızı nereye yatırmaya devam edebilirsiniz? Sizin için biraz araştırma yaptım ve yatırım yapmanıza yardımcı olabilecek bazı varlıklar buldum.

Yakıtlar

Rusya-Ukrayna çatışması, enerji güvenliği konusunda yeni endişelere yol açtı. Bu jeopolitik gerilimler, kısıtlı arz, petrol ve gaz aramalarına yapılan yetersiz yatırım ve devam eden güçlü talep, enerji fiyatlarını bir süre yüksek tutacaktır.

Buradaki şans nedir?
Fonlar 'daha yeşil' varlıklara yeniden tahsis edildiğinden, enerji sektörü biraz geç bir yatırım paryası oldu. Bu nedenle, sektör için sermaye maliyetindeki ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) kaynaklı artışın, petrol üretimine yıllarca yetersiz yatırım yapılmasına yol açması şaşırtıcı değildir. Goldman Sachs'a göre, petrol üreticileri şu anda sadece varil başına 90 dolardan yeni projeler geliştirmek için bir teşvike sahipler, ancak sermaye maliyetleri daha düşük olsaydı, varil başına 57 dolar teşvik alacaklardı. Bu da petrol arzını kısıtladı ve petrol fiyatlarını daha uzun süre yukarı çekti.

Ancak burada iyi yatırımlar var: Warren Buffett sektörün hayranı ve en büyük iki petrol üreticisinden ikisinde – Chevron (CVX) ve Occidental (OXY) büyük hisseler biriktiriyor. Petrol aynı zamanda iyi bir enflasyon riskinden korunma aracıdır, ancak bir durgunluğun petrol ve petrol şirketlerinin fiyatlarını en azından bir süreliğine aşağı çekmesinin muhtemel olduğunu bilmelisiniz. Bireysel hisse senetleri satın alarak veya daha geniş bir etki için, iShares ABD Petrol ve Gaz Arama ve Üretim ETF'sini veya iShares Global Enerji ETF'sini dikkate alarak enerji sektörüne yatırım yapabilirsiniz.

Uzay ve Savunma

Jeopolitik gerilimlerdeki son artış, artan savunma bütçeleriyle aynı zamana denk geldi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Avrupa'daki ülkelerde askeri harcamaların artmasına neden oldu. Çin ile Tayvan arasındaki daha fazla gerilim, Asya-Pasifik bölgesinde askeri harcamaların artmasına neden oldu.

Buradaki şans nedir?
Savunma projelerinin genellikle çok yıllı zaman çizelgeleri olduğundan, gelirde ani bir artış görmeniz pek olası değildir. Ancak orta vadeli kazançlarda muhtemelen daha fazla istikrar ve şeffaflık elde edeceksiniz. Savunma harcamaları artık sadece zırhlı veya tank inşa etmek için değil. Aslında, savaşlar giderek daha fazla çevrimiçi olarak yürütülürken, hükümetler ve endüstriler siber güvenliğe daha fazla harcama yapıyor. Bu sektöre giriş yapmak için, iShares US Aerospace & Defense ETF'yi, Invesco Aerospace & Defense ETF'yi ve SPDR S&P Aerospace & Defense ETF'yi kullanabilirsiniz. hesap. veya SPDR S&P Kensho Future Security ETF gibi siber güvenlik ETF'leri.

Tarım

Herkesi beslemek için yeterli yiyecek olmayacak. Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne göre, artan nüfusu ve orta sınıfı beslemek için gıda üretiminin 2035 yılına kadar %69 oranında artması gerekiyor.

Buradaki şans nedir?
Küresel tarım kompleksi çok geniştir. Bu sadece gıda ile ilgili değil: tarım makineleri, gübreler, kimyasal böcek ilaçları, mahsul üreticileri ve yüksek kaliteli tohum üreticileri ile ilgili. Değer zincirindeki herkes, artan talep ve yüksek gıda fiyatlarından benzer şekilde yararlanamayacak. Dolayısıyla, bu A harfine yatırım yapmak istiyorsanız, değer zincirinin giriş engelleri en yüksek olan ve gıda verimini artırmaya en çok katkıda bulunan kısımlarını, yani tohum üreticilerini düşünmekte fayda var. Dikey çiftçilik de önemli endüstri oyuncularına yatırım yapmanın ilginç bir yoludur.

Nükleer enerji ve yenilenebilir enerji

Hükümetler güvenilir, düşük karbonlu enerji kaynakları aradıkça, nükleer enerji gözden düştükten yıllar sonra yeniden canlanıyor. Avrupa'da Rusya'nın doğalgaz kesintilerinin neden olduğu yüksek gaz ve elektrik fiyatları, Avrupa'yı ve dünyanın geri kalanını nükleer santrallerini kapatma planlarını yeniden gözden geçirmeye zorluyor. Hem nükleer hem de yenilenebilir enerji karbonsuzdur ve ulusların BM iklim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir.

Buradaki şans nedir?
Rusya, bloğa gaz tedarikini kestiği için Avrupa bir enerji krizinin ortasında. Mümkün olduğunda depolama tanklarını doldurur ve ihtiyacını karşılamak için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gibi diğer enerji kaynaklarına yönelir. Ancak ABD'den pahalı LNG satın almak uzun vadeli bir çözüm değil. Ve nükleer enerji olabilir. Nükleer enerjiye yatırım yapmak için Global X Uranium ETF'yi düşünün veya bunun yerine Sprott Physical Uranium Trust aracılığıyla uranyumun kendisine yatırım yapın.

Altın ve metaller/mineraller

Altın, nihai güvenli liman varlığı olarak kabul edilir: yatırımcılar, işler kötüye gittiğinde onu teminat olarak tutmak ister. Ancak minerallere yatırım yapmak için başka nedenler de var: Örneğin elektrikli araçlara geçiş mineral yoğun olacak. Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, elektrikli araçlar inşa etmek, bakır, nikel, manganez, kobalt, nadir toprak elementleri, lityum ve grafit olmak üzere geleneksel bir içten yanmalı motorlu (ICE) otomobilin ihtiyaç duyduğu "kritik" minerallerin altı katını gerektirir.

Buradaki şans nedir?
Kısa vadede faiz artırımları altının performansına yardımcı olmaz. Ne de olsa altın, getirileri artmaya devam eden devlet tahvillerine kıyasla getiri sağlamaz. Bununla birlikte, enflasyon devam ederse ve jeopolitik endişeler artarsa ​​altın hala iyi bir riskten korunma aracı olabilir. Altına yatırım yapmanın en iyi yolu, SPDR Gold Shares ETF veya iShares Gold Trust ETFgibi ETF'lerdir. EV tedarik zinciri tıpkı çiftçilik gibi karmaşıktır, ancak yaygınlaşmasına yatırım yapmanın en doğrudan yollarından biri VanEck Rare Earth/Strategic Metals ETF gibi kritik minerallere yatırım yapmaktır.

Dünya, olanlardan dolayı iklim değişikliğine doğru giderek daha fazla değişiyor mu?

Şirketler, öncelikle Havacılık ve Savunma, Tarım ve Altın aracılığıyla düşük beta, düşük oynaklığa maruz kalma ile size daha çeşitli ve savunmacı bir yatırım yaklaşımı sunuyor. Daha fazla sabır gerektirebilir - havacılık ve savunma, tarım, nükleer ve yenilenebilir enerji ve altın konularının yakalanması yıllar alabilir. Ancak kafanızı rahatlatacaksa, hem Elon Musk hem de Warren Buffett, yakıtlar ve nükleer güç konularından en az ikisinde hemfikir.

Bu yatırım stratejisi, iklim değişikliği, artan jeopolitik gerilimler ve sürekli yüksek enflasyon üzerine bir bahistir. Yani bu dünyanın çok daha değişken olacağını düşünüyorsanız, o zaman bu tam size göre bir yaklaşım olabilir.