Araç kiralama şirketi Hertz 100.000 Tesla sipariş etti

Kaynak: Hertz
Kaynak: Hertz

Hertz, elektrikli otomobiller için bugüne kadarki en büyük siparişi açıkladı: araç kiralama şirketi, 2022'nin sonuna kadar ABD'li üretici Tesla'dan 100.000 araç alacak. Tesla'ların ABD ve Avrupa iç pazarında kullanılması planlanıyor. Ayrıca Hertz'in global şubeleri için bir şarj altyapısı da duyuruldu.

Hertz geçici şefi Mark Fields, "Elektrikli araçlar artık "mainstream" (ana akım) ve artan küresel talep ve ilgi daha yeni başladı" dedi. "Yeni Hertz, Kuzey Amerika'daki en büyük elektrikli araç kiralama filosundan başlayarak ve elektrikli araç filomuzu genişletmeye ve dünyanın dört bir yanındaki konut ve ticari müşteriler için en iyi kiralama ve şarj deneyimini sağlamaya çalışan bir mobilite şirketi olarak öncülük edecek."

Müşteriler, Kasım ayının başından yılın sonuna kadar, havalimanlarındaki Hertz lokasyonlarında ve ABD'nin en önemli pazarlarında ve Avrupa'nın seçili şehirlerinde yakınlarda bir Tesla Model 3 kiralayabilecekler. Buna ek olarak, araç kiralama şirketi tüm lokasyon ağına "binlerce şarj istasyonu" kurmak istiyor. Ayrıca, kiralanan Tesla'lar için üreticinin uluslararası “Supercharger” hızlı şarj ağı da mevcut olacaktı.

Hertz, Tesla  için "birinci sınıf bir kiralama deneyimi" vaat ediyor. Bu, müşterileri elektrikli otomobillerle ilgili her konuda eğitmek için dijital tavsiyelerin yanı sıra mobil Hertz uygulaması aracılığıyla elektrikli araçlar için hızlandırılmış rezervasyon sürecini de içeriyor. Yakın zamanda duyurulan büyük siparişle birlikte, elektrikli araçlar gelecekte şirketin küresel filosunun yüzde 20'sinden fazlasını oluşturacak. Bunu desteklemek için Hertz, 2022 yılı sonuna kadar 65 pazarda ve 2023 yılı sonuna kadar 100'den fazla pazarda normal ve hızlı şarj seçenekleri sunmak istiyor.

Hertz, işlemin değerini açıklamadı. Bloomberg haber ajansına göre, büyük Tesla siparişi 4,2 milyar ABD doları civarında satış üretecek. Hertz daha sonra araçlar için neredeyse nominal değeri ödeyecekti. Araç kiralama şirketleri genellikle büyük araç siparişlerinde büyük indirimler uygular.

Kaynak: NY Times, Hertz