Apple, iPhone'ları temassız ödeme terminallerine dönüştüren yeni Tap to Pay özelliğini duyurdu

Apple, iPhone için yeni bir Tap to Pay özelliğini resmi olarak duyurdu. Bu yıl içinde gelecek olan bu özellik, işletmelerin iPhone'larını kullanarak Apple Pay ödemelerini basit bir dokunuşla "sorunsuz ve güvenli bir şekilde" kabul etmelerini sağlayacak.

Apple, iPhone'ları temassız ödeme terminallerine dönüştüren yeni Tap to Pay özelliğini duyurdu

iPhone için yeni Dokun ve Öde özelliği

Apple'ın bu yeni özelliğinin en ilginç yanı, şirketin aslında üçüncü taraflarla birlikte çalışması ve platformu uygulama geliştiricileri ve diğer ödeme platformlarının kullanımına sunmasıdır. Apple, Stripe'ın, Shopify Satış Noktası uygulamasında yapılan bir güncelleme de dahil olmak üzere, bu bahar iPhone'da Tap to Pay'i sunan ilk ödeme platformu olacağını söylüyor.

Bunun anlamı, bunun yerel bir iOS özelliği olmayacağı, bunun yerine Apple, Tap to Pay teknolojisini etkinleştiren uygulamalar oluşturmak için iPhone'daki NFC yongasını üçüncü taraf ödeme platformlarına açıyor.

Apple şöyle açıklıyor:

İPhone'da Dokun ve Öde, ödeme platformlarının ve uygulama geliştiricilerinin iOS uygulamalarına entegre etmeleri ve ticari müşterilerine bir ödeme seçeneği olarak sunmaları için kullanılabilecektir. Stripe, bu bahar Shopify Point of Sale uygulaması da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerine iPhone'da Tap to Pay sunan ilk ödeme platformu olacak. Ek ödeme platformları ve uygulamaları bu yıl içinde takip edecek.

Özelliğin Amerika Birleşik Devletleri'nde "bu yılın sonlarında" başlaması planlanıyor. Platform açıldıktan sonra, satıcılar bir iPhone XS veya sonraki modellerinde destekleyici bir iOS uygulaması aracılığıyla temassız ödemeleri kabul edebilecek.

Satıcının, müşteriden Apple Pay, temassız kredi veya banka kartı veya satıcının iPhone'unun yakınındaki başka bir dijital cüzdan ile ödeme yapmak için iPhone veya Apple Watch'unu tutmasını istemesi ile çalışır. Ödeme daha sonra NFC teknolojisi kullanılarak güvenli bir şekilde tamamlanacaktır.

Apple Pay Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey, bu yeni Tap to Pay özelliğinin duyurusu hakkında şunları söyledi:

“Giderek daha fazla tüketici dijital cüzdanlar ve kredi kartlarıyla ödeme yaparken, iPhone'da Tap to Pay, işletmelere temassız ödemeleri kabul etmenin ve güç, güvenlik ve Apple'ın Apple Pay ve Apple Cüzdan başkan yardımcısı Jennifer Bailey, "iPhone'un rahatlığı" dedi. "Ödeme platformları, uygulama geliştiriciler ve ödeme ağları ile işbirliği içinde, tek başına girişimcilerden büyük perakendecilere kadar her büyüklükteki işletmenin temassız ödemeleri sorunsuz bir şekilde kabul etmesini ve işlerini büyütmeye devam etmesini her zamankinden daha kolay hale getiriyoruz."

Apple, "ABD'deki milyonlarca tüccara iPhone'da Tap to Pay'i sunmak için ödemeler ve ticaret endüstrisindeki önde gelen ödeme platformları ve uygulama geliştiricileriyle yakın işbirliği içinde çalışacağına" söz veriyor. Bu noktada, Amerika Birleşik Devletleri dışına genişleme konusunda bir haber yok.

Stripe'in baş iş yetkilisi Billy Alvarado şunları söyledi:

“İster internete öncelik veren bir perakendecide satış görevlisi, ister bireysel bir girişimci olun, yakında cebinizde olan bir cihazda temassız ödemeleri kabul edebilirsiniz: iPhone'unuz. iPhone'da Tap to Pay ile Stripe kullanan milyonlarca işletme, müşterilerine hızlı ve güvenli bir ödeme sunarak yüz yüze ticaret deneyimlerini geliştirebilir."

Stripe, bu yeni özellik için, işletmelerin Stripe Terminali için iPhone'da Tap to Pay'e olan ilgilerini ifade etmelerine olanak tanıyan bir açılış sayfası başlattı.

Bu özellik ilk olarak bu yılın başlarında Bloomberg tarafından bildirildi ve Apple'ın 2020'de Mobeewave'i yaklaşık 100 milyon dolara satın almasından sonra geldi; temassız teknoloji aracılığıyla akıllı telefonlarda kart ödemelerini kabul etmenin bir yolunu geliştiren bir girişim.

Apple, iPhone'da Tap to Pay'in "yaklaşan bir iOS yazılımı beta sürümünde" başlayacağını söylüyor. Yeni SDK'lar aracılığıyla katılımcı ödeme platformlarına ve uygulama geliştirici ortaklarına sunulacak.

Kaynak: 9to5mac