Amazon, ilk kez Rivian elektrikli teslimat minibüslerini kullanıyor

Kaynak: Rivian
Kaynak: Rivian

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki paketleri teslim etmek için Rivian elektrikli kamyonetlerini kullanmaya başladı. Lansman, Baltimore, Chicago, Dallas, Kansas City, Nashville, Phoenix, San Diego, Seattle ve St Louis dahil olmak üzere bir düzineden fazla şehirde.

Çevrimiçi perakende devine göre, bu yıl 100'den fazla şehirde binlerce Rivian e-taşıyıcı kullanılacak. Araçlar, Amazon'un Rivian'dan 100.000 e-van sipariş etmesinin ardından 2019'dan beri Amazon'un teslimat işinin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi. Siparişteki tüm kamyonetler 2030 yılına kadar teslim edilecek.

Araç, genç otomobil üreticisinden R1T e-pikap ve R1S e-SUV'un da temel aldığı Rivian'ın kaykay platformunu kullanıyor. Taşıyıcının 500 ve 700 fit küp yükleme hacmine sahip iki çeşidi (EDV500 ve EDV700) vardır - bu sırasıyla 14,1 ve 19,8 metreküp eşdeğerdir. Daha sonraki bir tarihte 900 fit küp (25.5 metreküpe eşdeğer) yükleme hacmine sahip üçüncü bir varyant takip edecek.

Araçlar, Illinois, Normal'deki Rivian fabrikasında özel bir üretim hattında inşa ediliyor – Rivian'ın kendi araçları ikinci bir hatta monte ediliyor. İlk Rivian teslimat minibüsleri, geçen yıldan beri Amazon'da test kullanımında. Şirketin şimdi belirttiği gibi, bu üretim öncesi araçlar 90.000 milden (yaklaşık 145.000 kilometre) fazla yol kat etti ve 430.000'den fazla paket teslim etti.

Amazon'a göre testler, aracın performansını, güvenliğini ve dayanıklılığını farklı iklim bölgelerinde ve bölgelerde test edebildi. Geri bildirim ile Rivian, "son teknoloji ürünü özellikleri" daha da geliştirmeyi başardı ve böylece "sürücü memnuniyeti ve genel işlevsellik" sağladı. Ancak Amazon, test deneyimleri hakkında ayrıntıya girmiyor.

Ayrıca, daha genel ifadeler yerine gelecekteki kullanım hakkında birkaç ayrıntı var. Amazon CEO'su Andy Jassy, ​​"İklim değişikliğinin etkisiyle mücadele etmek sürekli yenilik ve eylem gerektiriyor ve Amazon, çevre üzerindeki etkimizi en aza indirmenin yeni yollarını bulma tutkumuzu paylaşan şirketlerle çalışıyor" dedi. "Rivian bu görevde mükemmel bir ortak oldu ve ilk ısmarlama elektrikli dağıtım araçlarımızı yollarda görmekten heyecan duyuyoruz."

Rivian CEO'su RJ Scaringe, "sadece ortak olarak Amazon ve Rivian için değil, aynı zamanda ulaşım ve çevre için de" önemli bir adımdan bahsediyor. Rivian patronu, "2019'da Rivian ve Amazon, CO2 emisyonlarında önemli bir azalmaya yol açacak yeni bir teslimat aracı türü geliştirmeyi taahhüt etti." "Ekiplerimizin özverisi, sıkı çalışması ve işbirliği ile dünyayı çocuklarımızın çocukları için daha iyi bir yer haline getirme konusundaki ortak bağlılığı sayesinde, bu vizyon şimdi gerçek oluyor."

Rivian, görünüşe göre Amazon anlaşmasının ötesinde e-vanlar inşa etmeyi hayal edebiliyor. Scaringe'e göre şirket, çeşitli şekil ve boyutlarda daha geniş bir elektrikli ticari araç yelpazesi planlıyor ve 2030'dan sonra birden fazla fabrikada yılda milyonlarca elektrikli araç üretmeyi bekliyor. Rivian, diğer müşterilerle zaten bir dizi görüşme yaptı.

Kaynak: businesswire.com, reuters.com